<span itemprop="name">پرسشنامه ادراک بیماری بردبنت و همكاران</span>

ادراک بیماری: شامل اطلاعاتي در پنج بعد است: يعني برچسب و علايم مربوط به بيماري (مانند، ماهيت يا باور در مورد علل مسبب آغاز خستگي و ضعف)، علت يا ادراک فرد در مورد طول مدت بيماري، مدت زمان بيماري بر حسب اين که حاد، دوره‌اي يا مزمن است، پيامدها و يافته‌هاي مورد انتظار فرد از بيماري برحسب اثرهاي کنترل، اقتصادي، اجتماعي، رواني و جسمي، و مؤثر بودن درمان و بهبود. مدل خودگرداني بر ارزيابي علائم بيماري تاكيد دارد و معتقد است كه آگاهي و ادراك افراد از جمله ادراك خطر، تظاهرات ذهني آنها از بيماري را شكل داده و بر رفتار بيماري آنها اثر مى گذارد(بردبنت و همکاران، 2006).يكي از متغيرهاي روانشناختي و رفتاري مهم در تاخير بيمار در کمک جویی، ادراك علائم بيماري است. يكي از مدلهاي بويژه جالب كه چهارچوب مناسبي براي بررسي سيستماتيك تاخير پيش از بيمارستان (تاخير بيمار) و تصميم‌هاي مربوط به جستجوي درمان فراهم آورده است، مدل خودگرداني لونتال و همكاران است (برقی ایرانی، 1392).

مشخصات

پرسشنامه ادراک بیماری: پرسشنامه ادراک بیماری توسط بردبنت، پتريه، مين و وينمن (2006) طراحی و اعتباریابی شده است، این پرسشنامه شامل 9 گویه می باشد، سؤال‌ها به ترتيب پي‌آمدها، طول مدت، كنترل شخصي، كنترل درمان، ماهيت، نگراني، شناخت بيماري، پاسخ عاطفي و علت بيماري را مي‌سنجند. دامنه نمرات 8 سؤال اول از 0 تا 10 است. سؤال 9 پاسخ باز بوده و سه علت عمده ابتلا به بیماری را به ترتيب مورد سؤال قرار مي‌دهد، این پرسشنامه توسط برقی ایرانی(1392) اعتباریابی شده است.

تعداد صفحات:  9صفحه فایل WORD

تعداد گویه ها: 9گویه

تفکیک ابعاد: ندارد
شیوه نمره گذاری: دارد

روایی در مطالعات مختلف داخلی و خارجی: دارد
پایایی در مطالعات مختلف داخلی و خارجی:  دارد

تعاریف نظری و عملیاتی: دارد

منابع: دارد

در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز با تیم پشتیبانی بوبوک از طریق راه های ارتباطی زیر ارتباط برقرار کنید.

Site: www.bobook.ir

Phone number: 09194448186 – 09059793565

Telegram number: 09059793564

Email: bobook.team@gmail.com

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0