<span itemprop="name">برنامه آموزش آگاهي واج شناختي دستجردی و سلیمانی</span>

آموزش آگاهي واج­ شناختي: آگاهی واجی، توانایی آگاهانه برای شناسایی و دستکاری ذهنی صداهای گفتاری است، که برای به دست آوردن مهارت سوادآموزی در سال های اولیه  بسیار مهم است. کودکانی که در مهارت­های آگاهی واجی تاخیر دارند، به احتمال خیلی زیاد در معرض خطر برای مشکلات خواندن هستند (ویونگ، سيگل و چان، 2013). ساويچ و كارليس (2004) آگاهي واج­ شناختي را قابليت و ظرفيت فرد براي انديشيدن در مورد ساختار صوتي زبان گفتاري بيان مي­كند. واج ­آگاهی نشان دهنده میزان حساسیت یک شخص به ساختار صدا در زبان شفاهی است. به طور سنتی آگاهی واجی به­ عنوان توانایی شناسایی و استفاده از طیف وسیعی از صداها در جریان سخن گفتن شناخته می­ شود(هیسمانگلو، 2012). باید عنوان کرد که مهارت های آگاهی شناختی شامل مهارت در به کار گیری قافیه، تجانس، ترکیب، تقطیع، جانشینی، واژگون سازی است؛ که توانمندی وقوف به ساختمان آوایی، واجی  و هجایی کلمات را به دانش آموزان انتقال می دهد(هاوز، موس، کاسول و پلیسزوزاک، 2015). این مهارت افراد را قادر به تشخیص صدا ها در میان کلمات می کند که باعث ایجاد تمایز معنایی و شناخت محیط پیرامونی می شود، دانش آموز می توان با استفاده از مهارت آگاهی واج شناختی گفتار خود را در سطوح مختلف گفتار بازرسی، کنترل و اصلاح نماید(لی و چن، 2016).

آموزش مهارت های آموزش واج شناختي بر آگاهی واجی، نامیدن حروف،  دانش صدای حرف، خواندن کلمه و سرعت در خواندن تاثیر مثبت و معنی داری دارد. کودکانی که در رشد آگاهی واج شناختی تاخید دارند به احتمال زیاد در معرض خطر نارساخوانی هستند(ساچی و لازو، 2016). كودكان اين مهارتها را در طي دوران رشد و به تدريج از سطوح ساده تا پيچيده فرا مي­گيرند. برخورداري مناسب از مهارتهاي آگاهي واج­شناختي براي جنبه هاي درك، توليد و كنترل گفتار ضروري است. كارهاي روانشناسان شناختي اين نظريه را تقويت كرده كه است اگر قرار است كودكان قابليت خواندن كافي پيدا كنند لازم است ابتدا در دستكاري و ترتيب و تنظيم واج هاي زبان قابليت كسب كنند(شاه امیری، 1391).

مشخصات

آموزش آگاهي واج شناختي توسط دستجردی و سلیمانی(1389) ارائه شده است. این آموزش های شامل سه بخش آگاهی هجایی، آگاهی واحدهای درون هجایی(تجانس و قافیه) و آگاهی واجی است. آموزش ها طی 10 جلسه به دانش آموزان آموزش داده شد. جلسات به طور خلاصه شامل: جلسه اول تقطيع هجايي و جلسه دوم تشخیص تجانس، جلسه سوم تشخیص قافیه، جلسه چهارم ترکیب واجی، جلسه پنجم تشخیص کلمات دارای واج آغازین و جلسه ششم شناسايي كلمات داراي واج پاياني يكسان، جلسه هفتم  تقطيع واجي، جلسه هشتم  ناميدن و حذف واج پاياني، جلسه نهم حذف واج مياني و جلسه دهم: ناميدن و حذف واج آغازين  بود.

تعداد صفحات:  8 صفحه فایل WORD

معرفی ابزار: دارد
شیوه اجرا: دارد

تعاریف نظری و عملیاتی: دارد

تعداد جلسات به تفکیک: به تفصیل وجود دارد

منابع: دارد

در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز با تیم پشتیبانی بوبوک از طریق راه های ارتباطی زیر ارتباط برقرار کنید.

Site: www.bobook.ir

Phone number: 09194448186 – 09059793565

Telegram number: 09059793564

Email: bobook.team@gmail.com

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0