شرایط و ضوابط ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی ۹۹

شرایط و ضوابط ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی ۹۹

سازمان سنجش شرایط و ضوابط ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سال ۹۹ را اعلام کرد که در این گزارش به بیان آن می پردازیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شرایط و ضوابط ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در سال ۹۹ از سوی سازمان سنجش اعلام شد. ثبت نام داوطلبان انتخاب رشته محل‌های مورد علاقه و ویرایش اطلاعات در سایت سازمان سنجش همزمان با انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ (پذیرش با آزمون) که برنامه زمانی آن در مرداد ماه اعلام خواهد شد انجام می‌شود. اسامی پذیرفته شدگان از سوی سازمان سنجش در ۹ مهر ماه ۱۳۹۹ اعلام خواهد شد.

شرایط و ضوابط ثبت نام

۱. در سال ۹۹ ثبت نام و پذیرش دانشجو در رشته محل‌های پذیرش صرفا با احتساب سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی) توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌گیرد.

دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی ۳-۳-۶ نیز می توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام کنند و بعد از اتمام امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش، معدل کتبی خود را درج کنند.

۲. سهمیه‌های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران ۲۵ درصد ظرفیت، ایثارگران ۵ درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات مندرج در این دفترچه اعمال می‌شود.

۳. اگر داوطلبی در رشته محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده و در آزمون سراسری سال ۹۹ نیز شرکت کرده و قبول شود، تنها می‌تواند در یک کد رشته محل به انتخاب خود، ثبت نام کنند و مشغول به تحصیل شوند. به عبارت دیگر هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک کد رشته محل است و تحصیل همزمان در چند کدرشته محل (به جز داوطلبان مشمول آیین نامه‌های استعداد‌های درخشان) ممنوع است.

۴. پذیرفته شدگان دوره روزانه هر سال، اجازه پذیرش دوره روزانه سال بعد را ندارند.

شرایط و ضوابط ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش «صرفا بر اساس سوابق تحصیلی» رشته‌های تحصیلی دوره‌های مختلف تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به شرح زیر است:

۱. دارا بودن دیپلم نظام آموزشی ۳-۳-۶ اعم از شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش و یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) با اخذ آن حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ دارا بودن دیپلم نظام قدیم، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای برای کلیه داوطلبان الزامی است.


۲. دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

۳. زمان ثبت نام و انتخاب رشته همزمان با انتخاب رشته‌های تحصیلی پذیرش با آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ که در مرداد اعلام خواهد شد انجام می‌شود. ثبت نام و انتخاب رشته منحصراً از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می‌پذیرد. داوطلبان باید قبل از اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته، دفترچه راهنما (متون و جداول) و اطلاعیه‌های بعدی آن که در سایت اینترنتی این سازمان درج میشود مطالعه کنند و با آگاهی کامل از شرایط و ضوابط، به ثبت نام و انتخاب رشته مبادرت کنند.

۴.گزینش دانشجو در این مرحله صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم)، صورت خواهد گرفت؛ بنابراین کلیه متقاضیان (دیپلمه‌های نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶) نظام سالی-واحدی یا ترمی-واحدی، نظام قدیم چهارساله دبیرستان و همچنین دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند) باید معدل کل و یا معدل کتبی خود را به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج کنند. داوطلبان توجه داشته باشند در صورت مغایرت معدل کل و یا معدل کتبی واقعی با معدل کل و یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت نامی، از ثبت نام پذیرفته شدگان ممانعت به عمل آمده و قبولی آن‌ها لغو‌ می‌شود.

تبصره ۱: داوطلبان دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ نظام قدیم و نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی لازم است مطابق توضیحات مندرج در این دفترچه معدل کل و معدل کتبی دیپلم متوسطه خود را عینا در بند‌های ۱۶ و ۱۷ تقاضانامه اینترنتی ثبت نام درج کنند.

تبصره ۲: داوطلبان دیپلم فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش نظام جدید ۳-۳-۶ دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش نظام قدیم و سالی واحدی و ترمی واحدی هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی بوده و فاقد معدل کتبی در دیپلم هستند، بایستی معدل کل دیپلم متوسطه خود را عینا در بند ۱۶ تقاضانامه اینترنتی ثبت نام درج کنند.

نکاتی که در مراجعه به کافی نت ها باید به آن توجه کرد

با توجه به اینکه برخی از داوطلبان ثبت نام و انتخاب رشته خود را از طریق مراجعه به کافی نت‌ها انجام می‌دهند، رعایت موارد ذیل در زمان ثبت نام از سوی این داوطلبان الزامی است:

الف) قبل از مراجعه به کافی نت، به تکمیل پیشنویس تقاضانامه و همچنین کدرشته محل‌های انتخابی، تهیه فایل عکس با رعایت توضیحات مبادرت کنند.

ب) در زمان ورود اطلاعات، حضور داوطلب برای کنترل اطلاعات و عکس، الزامی است و قبل از تایید نهایی، باید اطلاعات از سوی داوطلب کنترل و در صورت نیاز به اصلاح، اقدام لازم در این خصوص صورت پذیرد. در پایان ثبت نام و انتخاب رشته نیز تهیه یک برگ پرینت اطلاعات برای کنترل و نگهداری در پرونده شخصی داوطلب الزامی است.

ج) در پایان ثبت نام و انتخاب رشته، دریافت شماره پرونده ۷ رقمی و کد رهگیری ۱۶ رقمی از سیستم الزامی است. بدیهی است عدم ارائه شماره پرونده و کد رهگیری توسط سیستم، به منزله عدم ثبت نام و انتخاب رشته کامل می‌باشد و بایستی کلیه مراحل ثبت نام و انتخاب رشته از ابتدا تکرار شوند.

د) داوطلبان باید شماره پرونده و کد رهگیری ثبت نام خود را تا پایان کلیه مراحل ( پایان مهر ۹۹) نزد خود نگهداری کنند.

هزینه ثبت نام در سوابق تحصیلی  چقدر است؟

– با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام در این روش بصورت اینترنتی انجام می‌شود، لازم است داوطلبان به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب (که پرداخت الکترونیکی آن‌ها فعال است) با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ ۳۷ هزار تومان به عنوان وجه ثبت نام شرکت در آزمون، نسبت به خرید سریال ثبت نام اقدام کنند.

– مقرر شده در مراحل مختلف فرآیند این آزمون خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلبانی که تمایل به استفاده از خدمات پیام کوتاه دارند با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ ۶۰۰ تومان (شش هزار ریال) به عنوان هزینه ثبت نام به علاوه هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

-داوطلبان مجاز هستند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی از کلیه گروه‌های تحصیلی و رشته‌های مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (گروه‌های تحصیلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی) نسبت به انتخاب کدرشته‌های مورد علاقه خود اقدام کنند. بدیهی است نحوه گزینش آنان با توجه به نوع مدرک دیپلم و همچنین رشته انتخابی بر اساس جدول شماره ۶ مندرج در دفترچه راهنما صورت خواهد گرفت.

– با توجه به اینکه ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله منحصرا به روش اینترنتی انجام می‌پذیرد، لازم است داوطلبان پس از تکمیل فرم اینترنتی تقاضانامه ثبت نام و انتخاب رشته، کد رهگیری ۱۶ رقمی خود را نیز یادداشت کنند. این کد ۱۶ رقمی، پس از پایان مراحل مختلف ثبت نام و انتخاب رشته توسط سیستم به داوطلبان ارائه خواهد شد. به داوطلبان توصیه میشود از تقاضانامه ثبت نامی نهایی خود که بر روی آن کد پیگیری درج شده، پرینت تهیه کنند.

– چنانچه پس از پایان مراحل ثبت نام و انتخاب رشته و دریافت شماره پرونده ۷ رقمی و کد رهگیری ۱۶ رقمی ثبت نام و انتخاب رشته، متوجه شدید که اشکالی در اطلاعات ثبت نامی شما وجود دارد، مقتضی است از انجام ثبت نام و انتخاب رشته جدید و یا مکاتبه با این سازمان خودداری کرده و با مراجعه به بخش ویرایش اطلاعات در سایت سازمان و در محدوده زمانی ثبت نام و انتخاب رشته نسبت به تصحیح آن اقدام کنند. به تقاضا‌های کتبی واصله، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

– زمانیکه مشخص شود که داوطلب، حقایق را کتمان کنند یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه نباشد، در هر مرحله از پذیرش (ثبت نام، شرکت در آزمون، پذیرفته شدن، حین تحصیل در دانشگاه و …) متخلف شناخته شده و از ادامه تحصیل در رشته انتخابی محروم خواهد شد.

– عدم تشکیل کلاس‌ها در دانشگاه پذیرنده پس از اعلام قبولی، ارتباطی به سازمان سنجش آموزش کشور نخواهد داشت. البته مساعدت‌های لازم در بررسی اولویت‌های بعدی با داوطلب به عمل خواهد آمد.

شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان

لازم است داوطلبان از شرایط عمومی و اختصاصی ذیل برخوردار بوده و برادران از لحاظ مقررات وظیفه عمومی مندرج در این دفترچه راهنما منعی نداشته باشند:

۱. شرایط عمومی

الف) اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز دشمنی (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.

تبصره: در صورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی دشمنی داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمان‌های غیرقانونی، فراماسونری و وابستگان آنها.

د) عدم احراز فساد اخلاقی.

ه) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

۲. شرایط اختصاصی

داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ و یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی-واحدی یا ترمی-واحدی) با اخذ حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم).

تبصره ۱- دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام کنند.

تبصره ۲- فارغ التحصیلان رشته‌های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی باید حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ خدمات خود را به پایان رسانده باشند.

تبصره ۳ – فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته‌های تحصیلی گروه‌های تحصیلی غیرپزشکی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ به شرطی می‌توانند در این مرحله شرکت کنند که تعهدات و خدمات قانونی خود را انجام داده باشند.

تبصره ۴- دانشجویان محروم از تحصیل آموزشی، موضوع موارد مرتبط در آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را اخذ کرده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل» با مؤسسه آموزش عالی ذیربط و همچنین و «اداره کل امور دانشجویان داخل» و «صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان میتوانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام رسانند.

ب) دانشجویان دوره روزانه (ورودی سال ۱۳۹۷ و قبل ازآن) برای شرکت در این مرحله از پذیرش باید تا تاریخ ۳۱ مرداد ۹۹ نسبت به انصراف قطعی از تحصیل و تکمیل فرم شماره ۲ (فرم انصراف از تحصیل) مندرج در فصل سوم این دفترچه اقدام کرده و مورد مربوط در بند ۳۰ فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز علامتگذاری کنند.

شرایط شرکت دانشجویان روزانه سراسری ۹۸

تبصره: دانشجویانی که در دوره روزانه سراسری سال ۱۳۹۸ (با آزمون و بدون آزمون) پذیرفته شده اند، به شرط انصراف قطعی تا تاریخ ۳۱ مرداد ۹۹ منحصرا میتوانند در این مرحله متقاضی رشته‌های تحصیلی دوره‌های غیر روزانه (نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی) شوند.

ج) دانشجویان دوره‌های نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا بین الملل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی‌کنند، می‌توانند بدون انصراف تحصیلی در این مرحله ثبت نام کنند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط را به موسسه آموزش عالی ذی‌ربط ارائه کنند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبولی قبلی خود را ندارند.

تبصره: دانشجویان دوره‌های غیر روزانه فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند، در این مرحله برای ثبت نام و انتخاب رشته لازم است شرایط مندرج در مقررات وظیفه عمومی را داشته باشند.

منبع: سایت خبر نگاران جوان

19 فروردین 1399

شبکه پژوهشی بوبوک در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز با تیم پشتیبانی خود از طریق راه های ارتباطی زیر پذیرای نظرات سازنده شما می باشد.

Site: www.bobook.ir

Phone number: 09194448186 – 09059793565

Telegram number: 09059793564

Telegram Channel: https://t.me/bobookir

Instagram:bobook.ir

Email: bobook.team@gmail.com

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0