اختلال­های سلوک

ویژگی اصلی این اختلال الگوی تکراری و پیوسته تجاوز به حقوق اولیه دیگران یا تخطی از معیارها و ضوابط اجتماعی متناسب با سن است. برای تشخیص اختلال سلوک، کودک یا نوجوان باید نقض مداوم حقوق دیگران یا قوانین جامعه و هنجارهای آن را همراه با دست کم سه مورد از رفتارهای زیر نشان دهد: پرخاشگری فیزیکی به افراد یا حیوانات(به عنوان مثال ظلم و ستم به حیوانات، استفاده از سلاح، سرقت شامل رویارویی با قربانی)، تهدید، خسارت به اموال، سرقت، دروغ، فرارهای مکرر قبل از 13 سالگی و دور ماندن از خانه در تمام طول شب.

اختلال سلوک با برخی از اختلال­های دیگر مانند اختلال نارسایی توجه- بیش­فعالی، افسردگی و اختلال­های یادگیری همراه است. همچنین اختلال سلوک با عوامل روانی­-‌اجتماعی مانند سطح پایین اجتماعی- اقتصادی، روش تربیتی خشن و تنبیهی، اختلافات خانوادگی، فقدان نظارت درست والدین و کفایت اجتماعی مرتبط است.

سبک تربیتی تنبیهی خشن که ویژگی اصلی آن پرخاشگری کلامی و جسمی شدید می‌باشد با بروز رفتار پرخاشگرانه و ناسازگارانه در فرزندان ارتباط دارد. اختلال سلوک با وضعیت آشفته و نابسامان خانه مرتبط است و وجود نفرت، خصومت و دلخوری و درگیری بین والدین به عنوان یک عامل خطرساز در بروز رفتارهای ناسازگارانه در کودکان به شمار می­آید. مسامحه والدین، آسیب­های روانی و کودک آزاری در اختلال سلوک نقش دارند. گاهی والدین آنقدر در تربیت کودک­شان آسان­گیر می­شوند که تربیت کودک برعهده خویشاوندان نزدیک می­افتد. اغلب چنین والدینی خود قربانی سبک تربیتی اشتباه والدین‌شان بوده­اند.

رفتارهای بزهکارانه

بزهکاری به مجموع رفتارهایی که به منظور نقض قانون در جامعه انجام می­شود، گفته می­شود. درواقع بزهکاری به عنوان انحراف در عمل، رفتارهای ضداجتماعی، پرخاشگری بین­فردی، سوء‌مصرف مواد و دارو شناخته می­شود. بزهکاری کودکی و نوجوانی از پدیده‌های مهمی است که مورد توجه روانشناسان واقع شده است. خانواده، مدرسه و معلمان نقش مهمی در کنترل اعمال بزهکاری دارند. دانش­آموزانی که به مدرسه و معلم علاقه ندارند با احتمال بیشتری رفتارهای مجرمانه مرتکب می­شوند و ایجاد روابط صمیمانه نزدیک با خانواده و دوستان، رفتارهای بزهکاری و انحرافی را کمتر می­کند. بنابراین، عامل اصلی در بزهکاری، ضعیف شدن روابط است. از هم­گسیختگی خانواده، تعارض خانوادگی، غفلت خانوادگی و انحراف خانوادگی چهار عامل مهم در رفتار بزهکارانه می­باشد.

علت رفتار بزهکارانه و خشونت پیچیده و چندبعدی است. سه نکته مهم در بزهکاری، جرم و خشونت وجود دارد:

  • شروع زودهنگام بزهکاری، جرم­های بعدی در آینده را پیش­بینی می­کند.
  • در رفتار مجرمانه تداوم وجود دارد. یعنی مجرمین نوجوان بیشتر احتمال دارد تبدیل به مجرم بزرگسال شوند.
  • تعداد کمی از نوجوانان مجرم، سهم قابل توجهی از تمام رفتارهای مجرمانه را مرتکب می­شوند.

منبع

لشگری،حمیده(1392)، مشکلات رفتاری دانش­آموزان با اختلال‌های یادگیری بر اساس سبک فرزندپروری والدین،پایان نامه کارشناسی ارشد، روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، دانشکده علوم تربیتی وروان شناسی شیراز

از فروشگاه بوبوک دیدن نمایید

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0