<span itemprop="name">پرسشنامه جهت گیری مذهبی فیگن</span>

پرسشنامه جهت گیری مذهبی: مذهب با راهنمایی ها و قواعد خاص خود فرد را مجهز می کند که بتواند رفتار مناسبی داشته باشد.دینداری، همان ایمان و اعتقاد قلبی همراه با اعمال شایسته و نیکوست و لازمهء ایمان، علم و آگاهی است. مذهب مي تواند به عنوان يك اصل وحدت بخش و يك نيروي عظيم براي سلامت روان مفيد و كمك كننده باشد. اعتقادات افراد مذهبي به آنان در مقابله با فشار رواني كمك مي كند. اعتقادات و رفتارهايي مانند توكل به خدا، صبر و انجام رفتارهای مذهبی همچون دعا، نماز، روزه و …  مي­ تواند از طريق ايجاد اميد و تشويق به نگرش هاي مثبت موجب آرامش دروني فرد شود. كساني كه از اعتقادات مذهبي قوي تري برخوردارند نسبت به مقابله با فشارهاي رواني، شخصي، تحصيلي و … از نيروي بيشتري برخوردارند و كمتر دچار بيماري مي شوند و در واقع از سلامت روان بالاتري برخوردارند(عباسی، 1393).

جهت‌گیری مذهبي دروني: جهت‌گیری مذهبي دروني به صورت يك چارچوب معنا بخش هست كه برحسب آن تمام زندگي شناخته می‌شود (دوناهو، 1985) اشخاصي با اين جهت‌گیری، انگیزه‌های اصلي خود را در خود مذهب، می‌یابند. ديگر نيازها هر چقدر هم كه قوي باشند، نسبت به انگيزه ارزش كمتري دارند. چنين اشخاصي وقتي باوري را قبول می‌کنند، سعي می‌کنند، آن را دروني ساخته و به طور كامل دنبال كنند (آلپورت، 2010).

جهت‌گیری مذهبي بروني: يك رويکرد ابزاري در خدمت خود و براي متناسب و شايسته نشان دادن خود، هست (دوناهو،1985) اشخاصي با اين جهت‌گیری مذهبي، از مذهب براي رسيدن به مقاصدشان استفاده مي‌كنند. ارزش‌هاي افرادي كه چنين جهت‌گیری‌ای دارند، اغلب ابزاري و منفعت طلبانه هست. به عبارت ديگر، مذهب براي چنين اشخاصي، وسيله اي هست تا به وسيلة آن به هدف‌های ديگري كه براي آن‌ها مهم تر هست برسند (آلپورت، 2010).

مشخصات

پرسشنامه جهت گیری مذهبی: پرسشنامه جهت گیری مذهبی توسط فیگن  (1963) طراحی و اعتباریابی شده است، این پرسشنامه شامل 21 گویه بسته پاسخ بر اساس طیف لیکرت می باشد، پرسشنامه دو بعد جهت گیری بیرونی و جهت گیری درونی را مورد سنجش قرار می دهد، فگین در سال 1963 یک نسخه 21 ماده ای ساخت و تمام گزینه‌های پرسشنامه الپورت را در آن بکار برد و علاوه بر آن یک گزینه دیگر نیز به ان افزود که این گزینه همبستگی بالایی (61/0) با جهت گیری بیرونی داشت که از آن بعد این پرسشنامه مورد استفاده قرار گرفت. این پرسشنامه توسط بازدار(1394) اعتباریابی شده است.

تعداد صفحات:  10صفحه فایل WORD

تعداد گویه ها: 22گویه

تفکیک ابعاد: دارد
شیوه نمره گذاری: دارد

روایی در مطالعات مختلف داخلی : دارد
پایایی در مطالعات مختلف داخلی :  دارد

تعاریف نظری و عملیاتی: دارد

منابع: دارد

در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز با تیم پشتیبانی بوبوک از طریق راه های ارتباطی زیر ارتباط برقرار کنید.

Site: www.bobook.ir

Phone number: 09194448186 – 09059793565

Telegram number: 09059793564

Email: bobook.team@gmail.com

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0